Savunma sanayisinde 3D tarama, mavi ışık teknolojisini taşıyan temassız 3 boyutlu tarayıcılarla yapılır. Yüksek hız ve ayrıntılı çözünürlük elde edilebilmesi için hassas taramalar gerçekleştirilir. Kullanılacak cihazların hassas ölçüm yapması ve tekrarlanabilir olması çok önemlidir. Bununla birlikte akıllı yazılımla geliştirilen 3D tarama cihazları, havacılık ve savunma sanayisinde sıklıkla kullanılır. Bizler ise tasarladığımız cihazlar sayesinde, kalite kontrol ve karmaşık ölçümlerin kolayca tamamlanmasını amaçlıyoruz.

Nesnelerin bilgisayar üzerinde 3D modellemesini yapmak oldukça uzun sürer. Teknolojik gelişmelerle birlikte 3 boyutlu tarama cihazlarından savunma sanayisinde de yararlanılmaya başlandı. Optik tarayıcı sistemleri, kısa sürelerde ve oldukça detaylı 3D tarama yapılmasına imkân verir. Yapılan tarama işlemleri sonrasında modellemeler pratik şekilde bilgisayar sistemlerine aktarılır.

Herhangi bir model veya parça, 3 boyutlu tarama cihazlarıyla sayısallaştırılır. Bu işlemden sonra dijital ortama aktarılan verilere müdahale şansı doğar. Model üzerinde gerekli düzeltmeler yapılarak yeni formlar eklenebilir.

Tarayıcıların hassas çalışma prensipleri, taramanın hızla tamamlanmasını sağladığından düzeltmeler sonucunda mükemmel sonuçlar elde edilir. Özellikle savunma sanayisinde 3D taramanın kusursuz olması, ciddi şekilde avantaj sağlar. İhtiyaca göre belirlenen tarayıcı cihazlarıyla üretim süreci hızlanır. Böylelikle savunma stratejilerin hayata geçme süresi kısalır.

Savunma sanayisinde 3D tarama adımlarında, taranacak nesneye ışık topu gönderilir. Genel hatları tanımlanan nesnelerin nokta bulutlarla iç ve dış kısımları doldurulur. Sayısallaştırılan nesne bilgisayara gönderilir. İşlemlerin bitiminde gerçek ve tarama arasında belirli farklar bulunabilir. Nesnelerin çıkıntı ve girintileriyle beraber yüzeydeki parlaklık buna sebep olabilir. Aynı zamanda geniş olan yüzeylerde bazı hatalar ortaya çıkarabilir. Kullandığımız teknolojiyle tüm hataları en aza indiriyor ve kolayca düzeltilmesini sağlıyoruz.

Savunma Sanayisinde 3 Boyutlu Taramanın Avantajları

3D tarama ve parça üretimi savunma sanayisinde üretim faaliyetlerinin daha kolay yapılmasını sağlar. 3 boyutlu taramanın avantajları şu şekilde sıralanabilir:

 • Parçaların ölçü ve kalite kontrolleri rahatça tamamlanır.
 • Fiziki şekilde elde bulunan ürün hızlıca tekrar üretilir.
 • Üretilmesinin üzerinden uzun zaman geçen nesneler modellenir.
 • Yetersiz dokümantasyona sahip dizaynlar orijinaline göre ortaya çıkarılır.
 • Aksaklıklara neden olan özellikler düzeltilir.
 • Ürün performansları geliştirilir.
 • Sayısallaştırma sayesinde teknolojik kolaylık kazanılır.
 • Parçaların modellenmesi ve üretilmesi düşük bütçelerle mümkün olur.
 • Nesnelerin çalışma prensipleri tespit edilir.
 • Tarayıcıların yazılımlarıyla optik ölçümler yapılır.

Tarama uygulamalarımızla sunduğumuz faydaları, AR-GE çalışmalarımızla savunma sanayisinde 3D tarama işlemleri adına yükseltmeye devam ediyoruz.

Savunma sanayisinde verimli bir şekilde ürün geliştirilebilmesi 3D tarama sistemiyle desteklendiğinde faydası net bir şekilde görülür.Düşüncelerin 3 boyutlu olarak ortaya çıkması maliyetten tasarrufu sağlar. Buradan kısılan maliyetlerle farklı parça üretimlerine katkıda bulunulur. Savunma sistemlerinde yeni parçalar üretmek, strateji yönetimi kapsamında önemli gelişmelerin de önünü açmaktadır.

Savunma Sanayisinde Kullanılan 3D Tarama Cihazları

Savunma sanayisinde 3D tarama cihazları içerisinden kullanımı kolaylaştıran ve kaliteli olanları seçmek tarama ve üretim aşamalarında son derece faydalı olur. CADEM Metrology ekibi olarak geliştirdiğimiz cihazları savunma sanayisine destek olmak amacıyla sunuyoruz.

Bu amaçla geliştirilen ATOS Q 3D tarama cihazı, hassas optoelektronik sistem ve sensör tasarımıyla ön plana çıkar. Cihaz yazılımının gücü savunma sanayisinde kullanıma uygundur. Yenilenen kompakt tasarım ve çok yönlü olması cihazın daha fazla gelişeceğinin göstergesidir. ATOS Q üstün performansıyla yüksek çözünürlüklü verilerinizi elde ederken zorlanmazsınız. Aktarılan görüntüleri yorumlayabilmesiyse cihaza seviye atlatır. Son derece güvenli olan cihaz, mavi ışık ekolayzerı sayesinde ışığın kaynak parlaklığını arttırır. Böylece lekesiz şekilde ışık projeksiyon ünitesine gönderilir.

GOM Scan 1 tarayıcı ise yeni olasılıkların görülmesini sağlar. Izgara projeksiyon teknolojisiyle mavi ışık teknolojisini aktif şekilde kullanır. Aynı zamanda cihaz, doğru ve ayrıntılı biçimde yapılan 3D mesh datalar için yararlıdır. Entegre edilen GOM Inspect ve 3D yazıcıyla ister tersine mühendislik ister kalite kontrolü için istediğiniz projede kullanabilirsiniz.

ATOS Compact Scan de savunma sanayisi için parçalar arasında kıyaslama yapılmasına katkıda bulunur. Görüntülere katılan keskinlikle birlikte eksiksiz yapılan taramalar tam olarak doğru tarama yapılmasına olanak tanır. TRITOP sistemiyle optik 3D koordinat ölçümü yapabilirsiniz. Nesnelerin koordinatlarını yüksek hassasiyet oranıyla belirleyebilirsiniz. Aynı zamanda taşınabilir olan TRITOP kullanım kolaylığı verir. Yüksek bakım gerektiren karışık, ağır ve zor donanımlar yerine pratik özellikleriyle bu cihaz tercih edilir.

Savunma Sanayisinde 3D Tarama Kullanım Alanları

Savunma sanayisinde 3D tarama kullanım alanları günbegün artıyor. Geçmişte nispeten küçük parçalar için kullanılabilen teknoloji, cihazlarımız sayesinde büyük parçalarda da etkili şekilde kullanılabilir. 3 boyutlu tarayıcı kullanım alanları şunlardır:

 • Ürünlere ait ana dosyanın hasar görmesi veya kaybolması durumunda kullanılır.
 • Parçaların ölçüleri kontrol edilebilir.
 • Üreticisi olmayan veya üretilmeyen nesnelerin gereksinimlere göre tekrar üretilmesi mümkün olur.
 • Ürün özelliklerinin arttırılması için tercih edilir.
 • Üretim maliyetlerinin düşürülmesi gereken anlarda hızlıca sonuç alınır.
 • Nesneler üzerinde yeni özellikler aranırken faydalıdır.
 • Ar-ge çalışmalarına destek olunması sürecinde oldukça etkilidir.

Geliştirilmesi gereken özellikler ve üretim sürecinin sürdürülebilir olması adına 3D tarama sistemlerinin kullanılması gerekir.

3D Tarama Proje Örnekleri

3D tarama cihazlarıyla hızlı şekilde dijital ortama aktarılan veriler sayesinde proje aşamalarında önemli bir mesafe alınması mümkün olur. Bir hayli gelişmiş seviyede bulunan cihazlarla tamamlanan işlemler projelere ciddi oranda katkı sunuyor. 

3 boyutlu tarama cihazlarıyla oldukça büyük boyuttaki nesneleri taramak çok kolay hale geliyor. Tren, uçak, kamyon gibi birçok endüstriyel materyalin taranması hızla tamamlanılabilir. Pek çok sistemle başarılı bir biçimde entegre olabilen tarama cihazları, kullanım alanı çeşitliliğiyle dikkat çeker. 

Sağlık sektöründe, 3 boyutlu tarayıcılar sayesinde zahmetsiz ve hızlı şekilde tam vücut tarama işlemleri yapılabilir. Bu sayede hastaların gösterdikleri gelişim yakından takip edilebiliyor. Aynı zamanda cerrahi müdahale öncesi hazırlığında ve sonraki evrede kontrol pratik olarak tamamlanabiliyor.  

Sağlık alanında 3D tarama teknolojisi, uzuv kayıplarında çabucak protez yapılabilme imkânıyla son derece değerli bir seviyede bulunur. Protezle birlikte implant, sırt desteği ve kişiye özel tekerlekli sandalye tarama cihazı desteği kolayca yapılır. 

Adli tıp alanında 3D tarayıcılarla delillerin dijitalleşmesi ve analiz edilmesi için simülasyonlar yaratılabiliyor. Suç mahalinde cihazlar aktif şekilde tarama yaparak ortamın analizine destek olur. 

Arkeoloji alanında tarihî eserlerin dijital kopyaları tarama sistemleriyle oluşturulabilir. Bu sayede çevrim içi müzeler kurulabiliyor. 

3D tarama sayesinde hayallere kavuşmak mümkün. Cihazlarla filmlerde etkili görsel efektler oluşturulurken VR projeleri ve oyun tasarlama noktasında sınırsız bir özgürlük sunuluyor. 

Tersine mühendislik ve hızlı prototipleme süreçlerinde 3D tarama yöntemi çok sık kullanılır. Aynı zamanda otomotiv sektörü, güç üretim, ulaşım ve tüketim ürünlerinde gün geçtikçe tarama işlemlerine olan ihtiyaç artarak devam eder. 

Savunma sanayisinde kullanılan tarama teknolojisi, verimli parçalara ulaşma konusunda oldukça yardımcı olur. Ciddi anlamda zaman ve maliyet tasarrufu yaşatan 3D tarayıcılarla sektörünüzde fark yaratabilirsiniz. 

Cademmetrology.com.tr sitemiz üzerinden 3 boyutlu cihazlarımızı inceleyebilirsiniz. İleteceğiniz bilgilere göre gerekli değerlendirmeleri yaparak ücretsiz olarak demo hizmeti tarafımızdan verilir.

En uygun cihazın belirlenmesiyle sistemin kurulumunu tamamlıyoruz. Kurulum hizmetimizle birlikte cihaz için eğitim vererek en iyi şekilde verim almanız hedeflenir. Her yıl cihazlara uzman teknik ekibimizle bakım yapıyoruz. Ayrıca olabilecek arızalara karşı hızlı çözümler firmamız tarafından sunulur.

Önceki yazımıza https://www.cademmetrology.com.tr/3d-tarama-ile-parca-taramasi/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Bize Ulaşın