Cadem Metrology

Gom Argus

ARGUS

Şekillendirme Analizi İçin Optik Çözüm

Şekillendirme Süreçlerinin Değerlendirilmesi ve Simülasyon Doğrulaması

Doğru malzeme seçimi ve kalıpların optimizasyonu dikkate alınarak sac şekillendirme işleminin optimizasyonu, özellikle otomotiv endüstrisinde, kalıp denemesi ve üretimde sorun giderme sac metal parçaların geliştirme sürecinde rekabet için belirleyici bir faktördür. Şekillendirme analiz sistemi ARGUS, bu tür optimizasyon süreçlerini, özellikle bileşenler üzerindeki yüzey gerilmesinin ikna edici ve hassas sonuçlarıyla destekler. ARGUS tarafından sağlanan yüksek yerel görüntü çözünürlüğüne sahip tam alan sonuçları, küçük ve büyük bileşenlerin ölçülmesini sağlar.

Uygulamalar

  • Kalıp try-out
  • Sayısal simülasyonların doğrulanması ve optimizasyonu
  • Seri üretim artışı
  • Malzeme kabul testi (malzeme grupları)
  • Araştırma ve Geliştirme
  • Kritik deformasyon alanlarının tespiti
  • Karmaşık şekillendirme problemlerini çözme
Gom Applications

Şekillendirme Analizi

Şekillendirme analizi, şekillendirme sonrası sac levha parçaların biçimlenme durumlarını ve yüzey gerilme seviyelerini değerlendirmek için bir işlemdir. GOM’un ARGUS sistemi, ince çözünürlüklü bir ağda sunulan yüzeyin 3D koordinatlarını yakalamak için kullanılabilir. Biçimlendirme sonuçları daha sonra, ARGUS yazılımında oluşturulan bir Şekillendirme Sınır Şeması (FLD) aracılığıyla maksimum biçimlendirilebilirliği açıklayan bir malzeme parametresi veri kümesi olan Şekillendirme Sınır Eğrisi (FLC) ile karşılaştırılır. Bu şema, alanların aşırı deforme olup olmadığını veya belirli bir güvenlik marjı içinde olup olmadığını açıkça gösterir ve şekillendirme süreçlerini optimize etmek ve simülasyonları doğrulamak için belirleyici bilgiler sağlar.

Before Optimization

Before Optimization

After Optimization

After Optimization

ARGUS Professional Software

ARGUS fotogrametri kamerası tarafından elde edilen ölçüm verilerine dayanan ARGUS yazılımı, analiz oluşturmak için hızlı ve verimli bir değerlendirme iş akışı sağlar.
Videoyu oynat

FLD / FLC

Şekillendirme Sınır Şeması (FLD), biçimlendirme sürecini değerlendirmek ve çatlama eğilimini belirlemek için kanıtlanmış bir araçtır. ARGUS Professional yazılımında, FLD, I-Inspect'te tek bir tıklama ile kolayca oluşturulabilir. Şekillendirme Sınırı Eğrisinin yanı sıra Güvenlik Eğrisi, Kalınlık Azaltma Eğrisi, İzotropik Gerilim Eğrisi gibi ek eğrilerin tümü yazılımda görselleştirilebilir. Ayrıca, birden fazla Şekillendirme Sınır Eğrisi (FLC), basitçe ARAMIS malzeme dosyası içe aktarılarak oluşturulabilir veya daha fazla analiz için Keeler tarafından ARGUS Professional yazılımında doğrudan hesaplanabilir
Videoyu oynat

Şekillendirilebilirlik

Şekillendirilebilirlik analizi bir adım daha ileri götürür. AutoForm gibi birçok simülasyon programında olduğu gibi, bu şekillendirilebilirlik diyagramı da GOM yazılımında tek bir tıklama ile oluşturulabilir. Kullanıcı, farklı sınıflandırma alanlarını tanımlayabilir ve bunları doğrudan Şekillendirilebilirlik Şemasında ve daha sonraki incelemeler için numune üzerinde görselleştirebilir.
Videoyu oynat

Simülasyon

Örneğin ABAQUS, LS-DYNA veya ANSYS gibi simülasyon programlarından skaler değerler ve geometriler, 3D ölçüm verileriyle doğrudan karşılaştırma için GOM yazılımına aktarılabilir. 3D ölçüm verileri, çeşitli hizalama fonksiyonları ile simülasyon modelinin koordinat sistemine dönüştürülebilir. Böylece simülasyon modelinin geometrisi ilk adımda ölçülen 3 boyutlu yüzey ile karşılaştırılabilir. Her aşama için yer değiştirmelerin, deformasyonların ve gerilmelerin doğrudan karşılaştırılması gibi daha fazla analiz yapılabilir.
Videoyu oynat

Parametrik proje şablonları

GOM yazılımı parametrik bir konsepte dayanmaktadır. Bu yaklaşım, tüm işlem adımlarının izlenebilir olmasını sağlayarak sonuçların ve raporların ölçülmesi için işlem güvenilirliğini garanti eder. Değerlendirme sürecinde, hizalamaların oluşturulması (örneğin CAD ile), kalite kontrol öğeleri ve eksiksiz kullanıcı tanımlı raporlar dahil olmak üzere tüm adımlar belgelenir ve proje şablonları olarak kaydedilebilir. Aynı türdeki diğer projeler, sadece ölçüm verilerini değiştirerek ve projeyi yeniden hesaplayarak kolayca tekrarlanabilir. Bu proje şablonu, projeleriniz için tek tip değerlendirme standartlarını garanti eden dünya çapındaki meslektaşlar, departmanlar ve hatta tesisler arasında depolanabilir ve değiştirilebilir.
Videoyu oynat

Kılavuzlu veri toplama

Başarılı bir değerlendirme, yüksek kaliteli ölçüm verileri gerektirir. GOM yazılımının aktif rehberliği, görüntü yakalama işlemi sırasında görüntü kalitesi hakkında doğrudan bir geri bildirim sağlar. Görüntüler otomatik olarak kullanılabilir veya kullanılamaz olarak değerlendirilir ve yazılımda net bir şekilde görüntülenir. Kullanıcılar, örneğin konumu ayarlamak, ışık yoğunluğunu değiştirmek veya sadece ikinci bir deneme yapmak için bu kullanılamayan görüntülerin gösterdiği mesajlara tepki verebilir. Yeni görüntü eşleştirme işlevi ile, ölçüm konumları nesnenin etrafında görüntülenir ve bu da eksik ölçüm konumlarını doğrudan görünür kılar.
Videoyu oynat

Otomatik ağ oluşturma

Sonuç elde etmek için artık daha az kullanıcı etkileşimi gerekiyor. Otomatik başlangıç noktası, tekli veya çoklu ölçüm alanlarının 3D ağlarının otomatik olarak tanımlanmasına ve hesaplanmasına izin verir. Bu ağlar kullanıcıdan bağımsız olarak oluşturulabilir, bu da ölçüm sonuçlarının tekrarlanabilirliğini artırır.

GOM Correlate Software

ARGUS sisteminden alınan ölçüm verileri, ücretsiz GOM Correlate yazılımı kullanılarak kolayca görüntülenebilir ve değerlendirilebilir. Bunun yanı sıra yazılım, daha fazla analiz için dünya çapındaki departmanlar ve tesisler arasında meslektaşlar arasında ölçüm sonuçlarının ücretsiz alışverişini destekler.
Gom Correlate Software

Demo Talep Formu

CADEM METROLOGY

Dijital Dönüşümünüzü
Birlikte Gerçekleştirelim

Ürün seçimi konusunda zorlanıyorsanız CADEM METROLOGY ekibi ile iletişime geçin. Ölçümünü gerçekleştirmek istediğiniz parçanın büyüklüğü ve ölçüm yapmayı planladığınız alan değerlendirilerek size en uygun sistem uzmanlarımız tarafından belirlenir ve ücretsiz demo hizmeti sağlamaktadır.