Cadem Metrology

ZEISS ScanBox for eMotors

ZEISS ScanBox
for eMotors

Stator Üretiminde Verimli Kalite Kontrol Süreçleri

Hairpin’lerin ve Stator’ların Otomatik Olarak İncelenmesi ve Dijitalleştirilmesi

ZEISS ScanBox for eMotors, hairpin ve stator’ların çok hızlı ve yüksek hassasiyette incelenmesi ve dijitalleştirilmesinde uzmandır. Hem hairpin’lerin dahil olduğu komple stator’lar, hem de tekli veya çoklu hairpin’ler, çok kısa bir süre içinde tam otomatik olarak incelenebilir. Yakalanan 3D ölçüm verileri, ZEISS Quality Suite içindeki yüksek performanslı inceleme yazılımında görselleştirilir ve analiz edilir.

Zeiss ScanBox for eMotors

Optik 3D Ölçüm Teknolojisi: Hızlı, Hassas ve
Yeniden Üretilebilir Ölçüm Sonuçları

ZEISS ATOS Q sensörü, ZEISS ScanBox for eMotors otomasyon sistemine entegre edilmiştir. ZEISS ATOS Q, çok kısa bir süre içinde kalite verilerini yüksek hassasiyetle ayrıntılı olarak yakalar ve böylece bu verileri değerlendirmek için güvenilir bir temel oluşturur.

ATOS Q, temasa karşı hassas olan yüzeylerde detaylı ve tekrar edilebilir tarama verileri elde edebilmek için parçaya temas etmeyen ızgara ışık desenleri göndererek çalışır.
Zeiss ScanBox for eMotors

Tüm Yüzey Dijitalleştirme

ZEISS ScanBox for eMotors, tekli veya çoklu hairpin’lerin ve de statorların tüm yüzeylerini otomatik olarak taramak için özel olarak geliştirilmiştir. Taranacak yüzeylerde bir önişleme ihtiyaç duyulmamaktadır.

Zeiss ScanBox for eMotors

Dijital Geometrik İkiz

Yazılımda, geniş bir alana dağılmış 3D koordinatlardan tam bir geometrik dijital ikiz oluşturulur. Bu, geometrilerdeki sapmaların ve kusurların hızlı ve tekrarlanabilir bir şekilde CAD modeli ile kıyaslanmasını sağlar.

Zeiss ScanBox for eMotors

Kolay Kullanım

Yazılımdaki kullanıcı dostu bir arayüz olan Kiosk Arayüzü ile ZEISS ScanBox for eMotors’u programlayın ve yönetin. Ölçüm objesini yerleştirin, ölçüm programını seçin ve başlat düğmesine basın.

Tüm İş Akışı için Hepsi Bir Arada Yazılım

ZEISS ScanBox for eMotors, veri alımından incelemeye ve raporlamaya kadar tüm iş akışı boyunca ZEISS Quality Suite içindeki inceleme yazılımıyla kullanılır. Ölçüm iş akışı, tekli ölçümlerden seri üretimde incelemeye kadar hem basit hem de karmaşık inceleme görevlerini kapsayabilir. Ölçüm ve inceleme işlem dizileri kullanımı kolay bir kullanıcı arayüzü olan Kiosk Arayüzü ve sanal ölçüm odası (VMR) aracılığıyla yürütülür. Hairpin kalite kontrolü için tipik analizler form, açı ve konum toleranslarının yanı sıra bükülme noktaları, yarıçaplar ve bacak uzunluklarıdır.

Sanal Ölçüm OdasıSanal ölçüm odası (VMR) ZEISS Quality Suite’de açılır. Sanal ölçüm odası (VMR) robot programlanmasını, robot hareketlerini ve robot yollarını yazılım aracılığıyla kontrol edilebilmesini sağlayan, bire bir ZEISS Scanbox for eMotors modelini içerir. Smart Teach fonksiyonu ile yazılım ölçüm yapılacak robot pozisyonlarını otomatik olarak oluşturur ve robot yollarını optimize eder. Ölçüm planında yer alan tüm noktalar daha önce içe aktarılan CAD verileri veya daha önce çevrimdışı olarak oluşturulan bir referans model ile karşılaştırılabilir.

Dijital geometrik ikiz oluşturulduktan sonra, gerçek veriler CAD modelindeki nominal verilerle kıyaslanabilir. Bu doğrultuda gerçek veri ve nominal veri, örneğin silindir, nokta, yüzey, delik vb. gibi elemanlar aracılığıyla birbiriyle hizalanır. Çeşitli kalite kriterlerini kontrol etmek için yüzey karşılaştırmaları kullanılabilir. Bir stator'un incelenmesi çatlakların, sargı kafesindeki veya bağlantı noktalarındaki deformasyonların, sapmaların, yer değiştirmelerin ve iç silindirin daireselliğinin kontrolünü içerirken, hairpin incelemesinin odak noktası hairpin uçlarındaki deformasyonlar veya bükme ve katlama işlemi gibi özelliklerdir.

Otomatik trend analizi kullanılarak ideal modele göre oluşan farklılıklar erken bir aşamada tespit edilebilir. Önceki üretim adımlarındaki değişiklikler sürekli ölçümler sayesinde hızlı bir şekilde tespit edilir. Gerekli ayarlamalar bu tespitlerden yola çıkılarak türetilebilir ve önceki üretim adımlarına uygulanabilir.

Elektrik motorundaki stator ve rotor birbiriyle tam olarak hizalanmalıdır. Bu husus, dijital montaj özelliği kullanılarak önceden simüle edilebilir ve gözden geçirilebilir. Bu işlem, bileşenlerin birleşiminin/montajının doğruluğunu değerlendirmeyi amaçlamaktadır.

Demo Talep Formu

CADEM METROLOGY

Dijital Dönüşümünüzü
Birlikte Gerçekleştirelim

Ürün seçimi konusunda zorlanıyorsanız CADEM METROLOGY ekibi ile iletişime geçin. Ölçümünü gerçekleştirmek istediğiniz parçanın büyüklüğü ve ölçüm yapmayı planladığınız alan değerlendirilerek size en uygun sistem uzmanlarımız tarafından belirlenir ve ücretsiz demo hizmeti sağlamaktadır.