Otomotiv sektörü, ürettikleri araçların performansını artırmak açısından katmanlı üretimi tercih ediyor. Günümüzün teknolojisinde üreticiler, bunun için 3D taramadan faydalanıyor. Otomotiv sektöründe 3D tarama, üretim yapanlara büyük bir avantaj sunuyor. Örneğin, geleneksel sistemde hata çıkma payı çok fazlayken 3D tarama teknolojisinde bu problem en aza iniyor.

İlerleyen teknolojiden dolayı otomobil üretimleri daha karmaşık bir hâl aldı ve motor sistemleri daha fazla gelişti. Hâliyle bu durum, lüks markaların birbiriyle sürekli yarış hâlinde olması anlamına gelmekte. Bunun için de ilk etapta üretimin uzmanlar tarafından planlanması gerekmekte. En iyi şekilde üretim yapılması için de 3D tarama, otomotiv sektöründe önem arz ediyor.

Otomotiv sektöründe 3D tarama, aşağıdaki avantajları üreticilere sunmakta.

  • Araç içinde kullanılacak parçaların üretiminden önce doğru bir tasarım yapılıyor. 
  • Günümüz teknolojisine en uygun parçaları, doğru malzemelerle üretmeyi mümkün kılıyor.
  • Şirketlerin daha hızlı bir şekilde üretim yapmalarını sağlıyor.
  • Geleneksel yöntemlerle karşılaştırıldığında şirketin tasarruf sağlamasına izin veriyor.
  • Üretim esnasında hata olasılığını en aza indiriyor. Herhangi bir problem olsa bile kısa sürede önüne geçilebiliyor.

Yukarıdaki nedenlerden dolayı Volkswagen, BMW ve Bugatti gibi sektörün birçok öncü ismi, 3D teknolojisinden yararlanarak üretim yapıyor. Böylece özelleştirilmiş araçlar hem hızlı hem de kaliteli bir şekilde ortaya çıkıyor. Yani otomotiv sektöründe 3D tarama, düşünülenden çok daha önemli bir yere sahiptir.

3D Tarama Nedir, Nasıl Çalışır?

3D tarama, bir nesnenin modellenmek üzere 3 boyutlu biçimde bilgisayar ortamına aktarılmasıdır. Otomotiv sektöründe bu işlem için 3D tarama cihazı kullanılır. Doğru model verisi elde edebilmek için uzmanlar, parçaları doğru bir şekilde analiz edebilir. Bu yüzden programda parçalarla alakalı bir sorun görürse değiştirme şansı vardır. Ayrıca parçaların yeniden tasarlanması da mümkündür.

Parçalar 3D yazıcılar ile hazırlandıktan sonra basılır. Model, bu aşamada büyük bir hassasiyetle ortaya çıkar. Araç içinde denenerek parçanın nasıl olduğuna bakılır. Böylece daha fazla değişikliğe ihtiyaç olup olmadığı görülür. Yani 3 boyutlu tarama, otomotiv sektöründe daha iyi ve doğru bir aracın oluşmasına fırsat veren bir teknolojidir.

3D tarama cihazının çalışması, ışık topuyla gerçekleşir. Nesnenin içi ve dışı, nokta bulutlarıyla bilgisayar ortamına aktarılır. Böylece otomotiv sektöründe 3D tarama, aşağıdaki aşamaların gerçekleşmesini sağlar:

  • Araç içinde kullanılacak parçaların ölçü kontrolleri yapılır.
  • Hatalar varsa bunların giderilmesine ve parça tasarımının yeniden yapılmasına olanak tanır. 
  • Performansın artırılması için gerekli olan ürün keşfi yapılır.
  • Rakiplere karşı parçalar için yeni ve daha kaliteli tekniklerin geliştirilmesini sağlar.

Son teknolojik araçların üretilmesi için imalatın önemi büyüktür. İşte bu aşamada 3 boyutlu tarama cihazı kritik öneme sahiptir. Güvenilir ve kaliteli araçların üretim sürecinde bu teknoloji kullanılır.

Çalışma prensibinden dolayı üreticilere hem maddi hem de hızlı üretim anlamında büyük avantaj sağlamaktadır. 

3D Tarama Cihazlarının Otomotiv Sektöründe Kullanımı

Otomotiv sektöründe 3D tarama, birçok konuda önem taşıyor. Öncelikle bir arabanın içinde 30.000 ve üzeri parça olduğunu söylemek mümkündür. Aracın daha iyi bir şekilde çalışması için her aşamanın en iyi teknolojilerle gerçekleşmesi gerekiyor. Hatasız biçimde üretilen araçlar, can ve mal güvenliğini büyük oranda sağlıyor.

Üretim esnasında kullanılan teknolojiler, hata oranını en aza indirmek için oldukça önemlidir. Tasarım, prototipleme ve üretim aşamasında otomotivde 3 boyutlu tarama cihazlarının kullanılması gerekiyor. Çünkü araç için üretilmesi gereken parçalar, öncelikli olarak tasarlanır. Ardından basılan parçalar, cihazdan geçirilerek analiz edilir. Bir hata veya eksik çıkması durumunda ise tasarım tekrarlanır ve yeniden baskıya gönderilir.

Günümüzde kullanılan birçok araç için bu üretim süreci gerçekleşir. Doğru bir biçimde basılan parça, sonrasında araçta denenir. Herhangi bir sorun çıkmaması açısından bu deneme süreci çok büyük önem taşımaktadır. İşlemlerin tamamlanmasından sonra otomotiv sektöründe 3D tarama sayesinde son teknoloji ve kaliteli malzemelerle üretilen araçlar ortaya çıkar.

Seri Üretim Öncesi Prototip Oluşumu

Parçanın üretim öncesinde prototiplenerek gerçeğe en uygun biçimde yapılması ve gerekli kontrollerin sağlanması kritik öneme sahiptir. CAD yazılımı ile oluşturulan parçalar doğrudan analiz edilebilir. Gerekirse parçada bulunan eksiklikler yeniden düzenlenir hatta tekrar tasarım yapılabilir. Ardından geliştiriciler tarafından hazırlanan parça yeniden üretilir ve modelin araç için uygun olup olmadığı denetlenir.

İmalat Süreci

İmalat adetleri, otomotiv sektöründe oldukça fazladır. Prototip oluşumunda ortaya çıkan hatalar ve eksikler 3D tarayıcı sayesinde giderilebilir. Bu durum, imalat sürecini hızlandırmaktadır. Aynı zamanda üretim maliyetinden tasarruf sağlanır. Böylece verimli ve hızlı bir imalat sürecini üreticilere sunar.

Yedek Parça Üretimi

Otomobil üreticileri, belirli talepler doğrultusunda yedek parça oluşturur. Bu noktada 3D tarayıcıların avantajı çok fazladır. Yüksek stok maliyetleri, 3D tarayıcılar sayesinde azalır. Ayrıca çok fazla üretilmesi gereken yedek parçalar hızlıca üretilebilir. Stok yapılarak araba kullanıcılarının ihtiyaçları doğrultusunda bu yedek parçalar satışa sunulur. Kaliteli yedek parçalar üretildiğinden arabanın eski performansına kavuşmasına olanak tanınır.

Otomotiv Sektöründe Kullanılan 3D Tarama Cihazları

Bu başlığımıza kadar otomotiv sektöründe 3D tarama ile alakalı size detaylı bilgiler verdik. Şimdi, sektör içerisinde hangi cihazların kullanıldığından bahsedelim. 3 boyutlu taramada önemli olan bu cihazların, ihtiyacı kesinlikle karşılaması gerekir. Yani kaliteden hiçbir şekilde ödün verilmemelidir. Aksi takdirde ortaya çıkan görüntünün hata payı yüksek olabilir.

Üreticilerin 3 boyutlu tarama cihazı alırken dikkat etmeleri gereken nokta ise firmadır. Doğru bir mağazadan alınan cihazlar sayesinde üretim süreci istenen kalitede gerçekleşebilir. Bu aşamada Cadem Metrology ürünlerini incelemek mümkündür. Otomotiv sektöründe 3D tarama için uygun olan bu cihazlar, üretime kadar geçen sürede size büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Önceki yazımıza https://www.cademmetrology.com.tr/tersine-muhendislik-nedir/ linkinden ulaşabilirsiniz.