3D metroloji ve medikal ürün geliştirme teknikleri sayesinde ölçüm yapılması ve yeni ürünlerin geliştirilmesi mümkündür. 3D metroloji teknolojisiyle herhangi bir nesnenin ölçüleri gerçek boyutlara en uygun şekilde ölçümlenir. Bu sayede uzaydaki koordinatların hesaplanması kolaylaşır. 

Ölçüm işlemleri için kullanılan cihazlar, nesnelere ait olan boyut, renk ve şekilleri analiz eder. Veriler en sağlıklı biçimde toplanarak dijital ortamlara aktarılır. 3 boyutlu ölçüm bilimi ve ölçümlerin standardizasyonu metroloji anlamına gelmektedir. En yeni ve en verimli yöntemlerin başında gelen metrolojiyle medikal ürün geliştirme süreçleri ciddi şekilde kolaylaşır.

Oldukça gelişmiş olan ölçüm sistemleri için çalışmalar aksamadan devam etmekte ve daha üst seviyelere gelineceği düşünülür. Birçok alanda olduğu gibi medikal sektörü de bu teknolojiden fazlasıyla yararlanır. 3D metroloji ve medikal ürün geliştirme sonucu elde edilen başarılı ölçüm sonuçları sayesinde yüksek doğruluğa sahip ürünler geliştirilir. 

Metroloji teknolojisi, sağlık üzerinde direkt olarak etkilidir. Ortaya çıkan malzemelerin kalitesi ise bu teknolojiye olan talebi artırır. Tıbbi ürünlerin geliştirilmesinde tekniklerin ve ürünlerin analiz edilme imkânı da önemli yere sahiptir. 

3D Metrolojinin Medikal Alandaki Yeri

3D metroloji ve medikal ürün geliştirme avantajları, sürdürülebilirlik için katkıda bulunur. Üretim süreçlerine başlamadan önce aktif şekilde kullanılan tarama cihazları, nesnelerin ölçülerini en uygun şekilde alır. Gelişimi hızlandırmak ve uluslararası metroloji sisteminde karşılaştırmalar yapmak tarama cihazlarıyla mümkün hâle gelir. Karşılaştırmalar sonucunda sistemle entegre edilen ölçüm ve kalibrasyon adına izlenebilirlik sağlanır. 

3 boyutlu tarama cihazları gerçekleştirilen laboratuvar çalışmalarına destek olur. Tüm medikal ürün geliştirme projelerinde önemli bir görev üstlenen 3D tarama faaliyetleri, kullanıcılarına avantaj sağlar. 3D tarama cihazları, ölçüm işlemlerinin sorunsuz bir şekilde izlenmesi ve güvenilir sonuçlara ulaşılması için kullanılır. 3 boyutlu metroloji laboratuvar işlemleri için şu faydaları sağlar:

 • Sertifikalı referans medikal malzemeler üretilir.
 • Tıp alanında kullanılan cihazlar için güvenli düzeyde izlenebilirlik olanağı bulunur.
 • Medikal cihazların kalibrasyonları tasarlanarak üretilir.
 • Üretilen kulaklık ve işitme cihazlarının testleri yapılır.
 • 3 boyutlu tarama ile çalışacak profesyonel kişilere uygulamalı eğitim verilir.
 • Ultrasonik teknikler için yeni projeler üretilmesi ve sistemlerin kurulması sağlanır.

Tarama işlemleriyle hasta simülatörü kalibrasyon işlemleri tamamlanır. Geliştirilen ürünler için tamamlanan performans ve işleyiş testleri son derece yararlıdır. 3D metroloji ve medikal ürün geliştirme aracılığıyla ulusal standart çalışma bölgesinin çok üzerinde testler yapılabilir. Ortalama 15 MHz ve 15 W güç aralığı yerine 150 Watt’a kadar deneme imkânı bulunur.

Medikal alanda metroloji teknolojisiyle yapılan diğer işlemler şu şekilde sıralanabilir:

 • Organ ve doku üretimi
 • Kişilere özel implant ve protezler yapılması
 • Cerrahi eğitim ve planlama adına anatomik modelleme 
 • Kişiselleştirilen tıbbi ekipman ve ürünlerin geliştirilmesi
 • İlaç dozajlarının belirlenmesi veya keşfedilmesi
 • Adli tıp ve medikal biyomekanik sistemleri düzenlemesidir.

3D tarama sistemiyle üretim için yüksek masraf ve zaman kaybına gerek kalmadan kontroller yapılabilmekte ve güvenli şekilde kullanım amaçlanmaktadır.

3D Ölçüm ile Medikal Ürün Geliştirme Nasıl Yapılır?

3D metroloji ve medikal ürün geliştirme faaliyetlerinde bulunmak istiyorsanız, CADEM Metrology ekibi olarak daima yanınızdayız. Üst düzey AR-GE çalışmaları sonucunda geliştirdiğimiz cihazlarımızı tercih edebilirsiniz. Her zaman daha etkili sonuçlara ulaşmak adına ürettiğimiz 3 boyutlu tarama cihazlarımız:

 • Yüksek hızlı 3 boyutlu tarama işlemleri için ATOS 5
 • Geniş ölçüm alanların tarayabilmek adına ATOS 5X
 • Gaz türbini işlemlerinde kullanılan ATOS 5 for Airfoil
 • Optik hassas ölçüm özellikleriyle ATOS Capsule
 • Çevrimiçi fotogrametri 3D sistemi PANTOS Live’dır.

Medikal sektörü için özel üretilen cihazlarla birlikte en verimli sonuçları alabilirsiniz. Geliştirilen teknolojik cihazlar ölçüm ve üretim süreçlerinizi kolayca tamamlamanızın önünü açar.

Prototip geliştirme işlemleri adına tarama cihazları dikkate değer bir görev üstlenir. Maliyetlerin ciddi oranda azaltılmasını ve dolayısıyla yeni projelerin daha hızlı üretilmesini sağlar. Günden güne kullanımı artan 3 boyutlu tarama cihazları sayesinde testler pratik şekilde yapılır ve ihtiyaç duyanların beklentileri karşılanır.

3D tarayıcı ve yazıcılarla birçok medikal ürün taranabilir. 3 boyutlu taramaları yapılan nesnelerin kalite kontrol süreçleri daha kolaydır. Medikal ürünlerin kontrolü tamamlandıktan sonra yazıcı yardımıyla üretim tamamlanır. 

Tıp alanında gelişmelerin hız kesmediği düşünülürse 3D sisteminin faydaları daha net görülür. 3D metroloji ve medikal ürün geliştirme aracılığıyla hızlı biçimde tamamlanan işlemlerin ardından, uzman eller tarafından ürünlerin hastalara uygulanma aşamasına geçilir.

Özellikle kişiye özel yapılması gereken protez ve implant ürünleri hem doktorların hem de hastaların yararınadır. Yaklaşık 30 yıldır kullanılan ve sürekli gelişmeye devam eden 3D sistemleri, hassas çalışmalar için çok sık tercih edilir. Kişilerin özellikleri ve anatomisine göre tasarlanan ürünler, tamamen ürün parçalarını oluşturabilir veya kısmi olarak kullanılabilir.

3D metroloji ve medikal ürün geliştirme dijital dosyalardan fiziki nesne oluşturulmasına olanak tanımaktadır. Tarama cihazlarıyla bilgisayara gönderilen veriler ışığında üretim gerçekleşir. Aynı zamanda savunma sanayinde 3D tarama işlemleri yapılabilmektedir. Medikal alanı ve savunma sanayiinde 3 boyutlu sistemler için cademmetrology.com.tr sitemizden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Metroloji ile Geliştirilen Medikal Ürün Örnekleri

3D metroloji ve medikal ürün geliştirme süreçleri, tıbbi ürün ve cihazlar için seri üretim imkânı vermektedir. Hem kişiye özel hem de toplu ürün geliştirme noktasında 3 boyutlu tarama cihazları kullanılır. Sistem üzerine kayıtları bulunan ürünler, talepler doğrultusunda eklemeler yapılarak veya bazı parçalar çıkarılarak üretilebilir. Tarama cihazlarıyla kişilerinde ölçümlerinin yapılabilmesi özelleştirmeyi daha hızlı şekilde tamamlar.

3D metroloji ve medikal ürün geliştirme sonucu üretilen işitme cihazları, teknolojinin örneklerinden biridir. Cihaz içeriği gerekli parçalarla hazır hale getirilmektedir. Kişilerin kulak ölçülerine bağlı olarak yapılan küçük değişikliklerle kullanılmaya başlanabilir. Her hastaya göre ayarlanabilen cihazlarla hem bekleme süreleri kısalır hem de maliyetler azalır.

3D Metroloji Kullanarak Organ Üretimi

3 boyutlu metroloji teknolojisiyle organ kopyaları yapılabilir. Bir hastanın herhangi bir organından X ışınları kullanılarak kopyalar oluşturulabilir. Bu sayede cerrahlar ameliyat öncesi müdahale prosedürlerini test edebilir. Organ üretilmesi sonucu hastaların travması ve diğer riskler azalmış olur.

Organların modellenmesi, doktorlara etkili bir planlama ve hazırlık olanağı verir. Özellikle zorlu ameliyatlardan önce bu yöntemin kullanılması, tümörün boyutunun daha detaylı görülmesini sağlar. 3D metroloji ve medikal ürün geliştirme yöntemleriyle ameliyat öncesi tüm alternatifler belirlenir ve doktorların daha etkili plan yapmasının önü açılır.

3 Boyutlu Ölçümle Cerrahi Aletler

Cerrahi aletler, 3D taramayla hem kolay hem de kesin ölçülerle tasarlanabilir. Metroloji hassas müdahale imkânları için kullanılan özel ürünler için çok faydalıdır. Üretim sonucunda hastaların gereksiz şekilde zarar görmesi engellenir. Üretim maliyetlerinin düşüklüğü de metrolojinin tercih edilme oranını doğal olarak yükseltir.

3D Metroloji Sayesinde Protez Üretimleri

Metroloji, protezlerin hızlı biçimde ortaya çıkarılmasını sağlar. Genel olarak protezler el yapımı parçalarla ve yoğun bir işçilikle yapılır. Bu yüzden hastalar uzun süre beklemek zorunda kalabilir. Metrolojiyle ölçümlerin sağlıklı şekilde yapılması sonucu kısa zaman içinde üretim tamamlanır. 3D metroloji ve medikal ürün geliştirme sonucunda kişiye özel protez üretimi yapılabilir.

Önceki yazımıza https://www.cademmetrology.com.tr/savunma-sanayiinde-3d-tarama-cihazlarinin-kullanimi/ linkinden ulaşabilirsiniz.